Kolej na Beskidy wyrusza z Kolejami Śląskimi. Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem PTTK
- Marek Zioła
- 3 godziny temu
- 2 minut(y) czytania

Już 31 maja wystartuje kolejna edycja popularnego programu „Kolej na Beskidy”, organizowanego przez Koleje Śląskie. Umożliwia on pasażerom odkrywanie malowniczych zakątków Beskidów w towarzystwie licencjonowanego przewodnika PTTK, a wszystko to w cenie biletu kolejowego. To doskonała propozycja dla miłośników górskich wędrówek, zarówno tych doświadczonych, jak i rodzin z dziećmi czy seniorów.
Aby wziąć udział w bezpłatnej wycieczce z przewodnikiem, wystarczy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Kolei Śląskich (www.kolejeslaskie.pl) oraz zakupić bilet na przejazd do wskazanej stacji początkowej danej trasy. System rezerwacji jest dobrze znany pasażerom i znajduje się w zakładce „Turystyka”. Warto pamiętać, że zapisy prowadzone są wyłącznie na najbliższą planowaną wycieczkę i rozpoczynają się najwcześniej trzy tygodnie przed jej terminem. Ze względu na duże zainteresowanie, liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Pierwsze kroki w Beskidach
Inauguracyjna wędrówka tegorocznej edycji „Kolei na Beskidy” odbędzie się w sobotę, 31 maja. Uczestnicy rozpoczną swoją przygodę na stacji Wisła Głębce, skąd wyruszą na 17,7-kilometrową trasę, która potrwa około siedmiu godzin. Szlak poprowadzi ich przez malownicze tereny, z planowanymi przystankami w schroniskach Stożek i Soszów, dając możliwość odpoczynku i podziwiania górskich widoków.
Beskid Żywiecki na horyzoncie
Kolejna wycieczka zaplanowana jest na sobotę, 21 czerwca. Tym razem punktem startowym będzie stacja Zwardoń. Stamtąd doświadczony przewodnik poprowadzi grupę przez Skalankę i Przełęcz Graniczne, dalej na Oźną i Sobański Groń, a finał trasy przewidziany jest w Soli. Bogusław Bujok, przewodnik beskidzki współpracujący od lat z Kolejami Śląskimi, podkreśla unikalność tej propozycji: – Każdego roku staram się przygotować inne trasy w Beskidzie Żywieckim, Małym i Śląskim. Ta wydaje się najciekawszą z tegorocznych propozycji. Jest najdziksza i najdalsza. Przebiega częściowo fragmentem zlikwidowanego szlaku ze Zwardonia do Rycerki, który ma być przywrócony w związku z reaktywacją schroniska pod Oźną.
Letnie wędrówki i miejskie odkrycia
W sobotę, 12 lipca, miłośnicy górskich wycieczek spotkają się na stacji Łodygowice. Stamtąd, pod przewodnictwem Bogusława Bujoka, wyruszą na siedmiogodzinną trasę do Bielska-Białej Leszczyny, wiodącą przez Łysą Górę, Magurkę Wilkowicką i Czupel. Następna wyprawa rozpocznie się w Cięcinie, w sobotę 23 sierpnia. Uczestnicy przejdą stamtąd na Abrahamów, a następnie przez Bukowinę dotrą do stacji w Węgierskiej Górce. Przedostatnia wycieczka w tym roku odbędzie się 13 września, z początkiem na stacji Wisła Uzdrowisko i zakończeniem na stacji Wisła Kopydło, oferując po drodze widoki na Bukową, Trzy Kopce Wiślańskie i Kamienny. Tradycyjnie, cykl „Kolej na Beskidy” zakończy się wycieczką o charakterze miejskim. Tym razem, w sobotę 25 października, uczestnicy zwiedzą Cieszyn. Program rozpocznie się na dworcu kolejowym, a następnie obejmie Wzgórze Zamkowe, Studnię Trzech Braci, Cieszyńską Wenecję, Rynek, Park Pokoju oraz Czeski Cieszyn. Dodatkową atrakcją będzie projekcja filmu o projekcie „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej.
Źródło zdjęcia: Koleje Śląskie
Comments