top of page

Poprawa na lubuskich torach: Pierwsze oznaki stabilizacji po fali odwołań

Pociąg 227M-001

Jeszcze kilka miesięcy temu pasażerowie w województwie lubuskim doświadczali poważnych utrudnień w podróżowaniu koleją, zmagając się z licznymi opóźnieniami i odwołaniami pociągów. W 2024 roku odnotowano ponad 5800 odwołanych kursów, co dla władz regionu stanowiło nie tylko statystykę, ale przede wszystkim realne problemy mieszkańców. Dzięki zdecydowanej postawie samorządu i konstruktywnemu dialogowi z przewoźnikiem PolRegio, sytuacja zaczyna się poprawiać.


Pierwsze miesiące 2025 roku przyniosły znaczną poprawę w funkcjonowaniu lubuskiej kolei. Jak podkreśla członek zarządu województwa lubuskiego, Sebastian Ciemnoczołowski, sytuacja z zeszłego roku, charakteryzująca się ogromną liczbą odwołań pociągów pasażerskich, była nie do zaakceptowania. Władze województwa podjęły stanowcze kroki w celu zmiany tej niekorzystnej tendencji.


Zmiana relacji z PolRegio


Kluczem do poprawy okazała się zmiana tonu w relacjach z głównym przewoźnikiem, spółką PolRegio. Samorząd województwa przyjął asertywną postawę, egzekwując kary umowne i formułując jasne oczekiwania. Jednocześnie, po zmianie zarządu w PolRegio i pojawieniu się woli współpracy, otwarto drogę do konstruktywnego dialogu.


Pierwsze efekty poprawy


Widoczne są już pierwsze efekty podjętych działań. W okresie od 1 do 6 maja 2025 roku z Gorzowa odwołano jedynie 6 pociągów, a na kluczowej linii nr 203, prowadzącej między innymi do Kostrzyna, odwołano tylko jeden kurs. Coraz częściej zdarzają się dni bez żadnych odwołanych połączeń. Pasażerowie dostrzegają tę pozytywną zmianę, upatrując w niej nadzieję na powrót przewidywalności w lubuskiej kolei.


Poprawa serwisu taboru


Kolejnym optymistycznym sygnałem jest usprawnienie serwisu taboru, który wcześniej był częstą przyczyną awarii i opóźnień. Nowe kierownictwo PolRegio przyznało, że problemy leżały po stronie organizacji wewnętrznej spółki. Samorząd województwa, pomimo trudności, wywiązywał się ze swoich zobowiązań umownych.


Dalsze plany i perspektywy


Członek zarządu województwa Sebastian Ciemnoczołowski zaznacza, że choć sytuacja ulega poprawie, to jeszcze nie osiągnięto idealnego stanu. Trwa codzienna praca nad dalszymi usprawnieniami, mając na celu stworzenie stabilnego i przewidywalnego systemu kolejowego, z którego wszyscy mieszkańcy będą mogli być dumni. Mimo że do pełnej stabilizacji jeszcze daleka droga, pierwsze pozytywne sygnały dają nadzieję na lepszą przyszłość lubuskiej kolei. Mieszkańcy z nadzieją oczekują, że obietnice dotyczące poprawy transportu regionalnego staną się trwałą rzeczywistością.


Źródło zdjęcia: Facebook I Sebastian Ciemnoczołowski

Comments


Ostatnie artykuły

Kategorie

bottom of page