2024: Rekordowy wzrost popularności dla przewozów pasażerskich
- Marek Zioła
- 23 maj
- 2 minut(y) czytania

Rok 2024 przyniósł historyczne wyniki dla polskiego transportu kolejowego, z liczbą pasażerów przekraczającą 100 milionów w jednym województwie po raz pierwszy w XXI wieku. Wzrost wykorzystania kolei odnotowano w większości regionów kraju, co świadczy o rosnącej roli transportu szynowego w mobilności Polaków. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) opublikował kompleksową analizę, przedstawiającą szczegółowe dane dotyczące przewozów pasażerskich w województwach w latach 2023-2024.
W 2024 roku województwo mazowieckie odnotowało przełomowy wynik w przewozach kolejowych, obsługując niemal 106 milionów pasażerów. Jest to pierwszy przypadek w bieżącym stuleciu, kiedy liczba podróżnych w jednym województwie przekroczyła barierę 100 milionów. Ten rezultat oznacza wzrost o 8,4% w porównaniu do roku 2023. W skali całego kraju, w 2024 roku z usług kolei skorzystało ponad 407,5 miliona osób, co stanowi wzrost o 8,8% względem roku poprzedniego i jest największą liczbą pasażerów kolei w Polsce w XXI wieku.
Regionalni liderzy i dynamika wzrostu
Analizując poszczególne województwa, mazowieckie niezmiennie utrzymuje pozycję lidera pod względem liczby odprawionych pasażerów, stanowiąc około 26% całkowitej liczby podróżnych w Polsce. Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie, z wynikiem 78,3 miliona pasażerów i wzrostem o 10,3% w porównaniu do 2023 roku. W województwach wielkopolskim i dolnośląskim odnotowano odpowiednio 38,7 miliona (wzrost o 6,5%) i 38,3 miliona (wzrost o 4,1%) pasażerów. Największą dynamikę wzrostu, wynoszącą 30,4%, zaobserwowano w województwie małopolskim. Jedynym regionem, w którym odnotowano spadek liczby pasażerów rok do roku, było województwo świętokrzyskie.
Wskaźnik wykorzystania kolei
Wskaźnik wykorzystania kolei, definiowany jako średnia roczna liczba przejazdów koleją na jednego mieszkańca, osiągnął w 2024 roku wartość 10,8. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec Polski podróżował koleją niemal 11 razy w ciągu roku. Jest to najwyższa wartość tego wskaźnika od początku obecnego stulecia. W województwie pomorskim wskaźnik wykorzystania kolei był najwyższy w kraju i wyniósł 33,2. Ponadprzeciętne wykorzystanie kolei, powyżej średniej krajowej, odnotowano również w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Warto zauważyć, że w żadnym województwie nie nastąpił spadek wskaźnika wykorzystania kolei rok do roku, choć w świętokrzyskim jego wartość pozostała na podobnym poziomie.
Rodzaje przewozów pasażerskich
W strukturze przewozów pasażerskich dominują połączenia lokalne i aglomeracyjne, które stanowiły ponad połowę wszystkich przewozów we wszystkich województwach. Największy udział tych połączeń zaobserwowano w województwach pomorskim (91%), dolnośląskim (85%) i mazowieckim (82%). Z kolei w województwach lubelskim i podlaskim, pociągi dalekobieżne miały największy udział w rynku przewozów pasażerskich, wynosząc odpowiednio 46% i 44,9%. Urząd Transportu Kolejowego udostępnił szczegółowe dane dotyczące przewozów pasażerskich w publikacji "Przewozy pasażerskie w województwach w 2024 r. Porównanie danych na przestrzeni lat 2023-2024".
Comments