PKP Intercity zwiększa liczbę stref dla dzieci w pociągach
- Marek Zioła
- 29 maj
- 4 minut(y) czytania

PKP Intercity, największy krajowy przewoźnik dalekobieżny, rozszerza liczbę składów wyposażonych w kolorowe strefy dla dzieci. Docelowo udogodnienia te mają być dostępne w blisko 300 pojazdach. Jest to część strategii, mającej na celu uczynienie podróży koleją bardziej atrakcyjnymi i komfortowymi dla rodzin z najmłodszymi pasażerami.
Podróże koleją mogą być prawdziwą przygodą dla najmłodszych pasażerów. Z myślą o rodzinnych podróżach, PKP Intercity, największy krajowy przewoźnik dalekobieżny, rozszerza liczbę składów z kolorowymi strefami dla dzieci. Docelowo będą one dostępne w blisko 300 pojazdach PKP Intercity. Nowe strefy dla dzieci zostaną ozdobione tematycznymi grafikami, przedstawiającymi motywy kosmiczne, miasta z postaciami z bajek oraz świat dzikich zwierząt. Kolorowe wizualizacje pojawią się na ramkach, stolikach, elementach oddzielających przestrzeń bagażową, ścianach przedziałów oraz w okolicach okien.
Nowe strefy w pociągach PKP Intercity
Specjalne strefy dla dzieci przewoźnik planuje umieścić w składach zespolonych: 20 jednostkach typu Dart, 32 Flirtach, 20 ED250, czyli Pendolino oraz 14 ED74, popularnych Edytach. Ponadto strefy dla dzieci będą dostępne także w 35 pojazdach hybrydowych, co łącznie da 293 pojazdy. W najbliższych miesiącach kolorowe strefy będą pojawiać się w kolejnych pojazdach.
Rodzinne podróże w wagonach COMBO
Strefy dla dzieci są wprowadzane w składach PKP Intercity od 2021 roku. Kolorowe wizualizacje przewoźnik umieszcza w sukcesywnie modernizowanych wagonach COMBO. Obecnie 74 tego typu pojazdy poruszają się między innymi po trasach: Warszawa – Gdynia, Szczecin – Olsztyn, Wrocław – Olsztyn, Gdynia – Zielona Góra, Warszawa – Zielona Góra, Warszawa – Szczecin, Warszawa – Gliwice, Warszawa – Lublin, Lublin – Kraków, Warszawa – Łódź, Łódź – Kołobrzeg czy Łódź – Gdynia. Docelowo w taborze PKP Intercity ich liczba ma wzrosnąć do 172. Prace modernizacyjne prowadzone są w polskich spółkach. Umowa z PKP Intercity Remtrak obejmuje realizację 62 pojazdów typu COMBO, z czego 14 opuściło już zakład w Opolu w kwietniu bieżącego roku. Kolejne 50 jednostek powstaje w Fabryce H. Cegielski.
Wagony COMBO, oprócz specjalnych przestrzeni dla rodzin, są dostosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo zyskują one dodatkowe gniazdka elektryczne i porty USB oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu. Pasażerowie mogą w nich też skorzystać z maszyn vendingowych z zimnymi i ciepłymi napojami, a także drobnymi przekąskami. To duże ułatwienie również dla podróżujących z dziećmi.
Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, podkreślił, że spółka stale pracuje nad tym, by przejazdy pociągami były przyjazne i dostępne dla wszystkich. Sukcesywnie rozwijany i unowocześniany jest tabor. W 2025 roku zrealizowane zostaną inwestycje w tym zakresie o wartości ponad 7 miliardów złotych. Ważnym elementem tych działań jest modernizowanie wnętrz składów i uzupełnianie ich między innymi o specjalne strefy dostosowane do potrzeb konkretnych grup podróżujących. Prezes dodał, że kolej to ekologiczny i bezpieczny środek transportu. Wyraził przekonanie, że barwne grafiki, które ozdabiają już wagony COMBO, a wkrótce także wybrane przedziały w EZT-ach i hybrydach, będą nie tylko miłe dla oka, ale pomogą również budować wśród najmłodszych pozytywne skojarzenia i wspomnienia z podróży składami przewoźnika, które zostaną z nimi na lata.
Oferta PKP Intercity dla dzieci i ich opiekunów
Największy krajowy przewoźnik w stałej ofercie proponuje szereg ulg i promocji dla rodzin. Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują pociągami PKP Intercity na podstawie biletu jednorazowego z ulgą 100 procent. Przy podróżach w grupie od 2 do 6 osób pociągami kategorii TLK lub IC obowiązuje taryfa Taniej z Bliskimi, umożliwiająca skorzystanie z 30 procent zniżki, przy zachowaniu przysługującej ulgi ustawowej. W przypadku przejazdów pociągami kategorii EIC lub EIP dostępny jest Bilet Rodzinny. Dotyczy on przejazdów w grupie od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia. Każdy z jej członków otrzymuje 30 procent zniżki na bilet. Są do niej wliczane także osoby, korzystające z indywidualnych uprawnień. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny PKP Intercity przygotowało ofertę Duża Rodzina, która gwarantuje 30 procent zniżki, jeśli przynajmniej dwie uprawnione osoby podróżują wspólnie. Dotyczy to także pasażerów, którym przysługuje ulga ustawowa. Dodatkowo, z okazji Dnia Dziecka, podobnie jak w latach ubiegłych, PKP Intercity przygotowało specjalną promocję dla najmłodszych pasażerów. 1 czerwca 2025 roku będą oni mogli podróżować wszystkimi pociągami przewoźnika za złotówkę w wagonach drugiej klasy. Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 roku życia. Promocyjny bilet można kupić w kasie biletowej, serwisie e-IC, aplikacji PKP Intercity lub w pociągu u konduktora.
Rosnąca liczba młodych podróżnych
Liczba młodych pasażerów korzystających z połączeń PKP Intercity z roku na rok rośnie. W okresie od stycznia do marca pociągami przewoźnika podróżowało 1,93 miliona dzieci i młodzieży z ulgą szkolną lub biletem miesięcznym – ponad 270 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Grupa ta stanowiła ponad 10 procent osób przewiezionych przez PKP Intercity w całym 2024 roku. W pierwszym kwartale składami przewoźnika podróżowało także ponad 110 tysięcy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów. Wśród nich znajdują się między innymi dzieci w wieku do lat 4.
Podróże z literaturą
Wygodne przedziały i atrakcyjne oferty biletowe to nie wszystko. PKP Intercity wspólnie z Empik Go i Wydawnictwem Literackim stworzyły wyjątkowy cykl słuchowisk – „Przewodniki dla małych i dużych”. To sześć audiobooków opowiadających o różnych zakątkach Polski. Każdy odcinek to inna wyjątkowa podróż, w której towarzyszą słuchaczom znani autorzy i doświadczeni przewodnicy. Twórcy zapraszają na wspólną wyprawę po zjawiskowych szlakach, górach, rzekach i wydmach – od Tatr i Podhala, przez Kraków, Mazury i Warmię, Wisłę aż po Bałtyk. Wszystkie odcinki dostępne są już w aplikacji Empik Go.
Kommentare